Odwiedziny w Muzeum Gunungapi Batur

Wielu turystów wakacyjny odpoczynek traktuje również jako okazję do wizyty w miejscach, które na co dzień odwiedzają rzadko lub wcale. Wśród nich często znajdują się muzea – zwłaszcza jeśli odwiedzającym zależy na możliwości poznania kultury i historii odwiedzanego regionu. Chociaż Bali kojarzy się głównie z pięknymi plażami, a najpopularniejsze wycieczki odbywają się szlakiem licznych świątyń, to warte zobaczenia są również muzea. Pod ty względem wyspa oferuje szczególnie wiele wielbicielom sztuki – w Denspar zorganizowano miejsce prezentujące sztukę balijską, natomiast w Ubud można poznać balijskie malarstwo oraz odwiedzić dwa kolejne muzea sztuki – Puri Lukisan i Neka Museu.

Alternatywą dla miejsc skupiających się przede wszystkim na prezentacji kulturowego dziedzictwa wyspy będzie muzeum Gunungapi Batur. Związane jest ono z regionem Batur, który znany jest przede wszystkim dzięki wulkanowi Gunung Batur. Okoliczności jego powstania stały się przedmiotem lokalnej legendy – bóg Sziwa zdecydował się podzielić świętą hinduską górę Makameru na dwie części. Obie stały się największymi wulkanami Bali, otaczanymi czcią. Jeden z nich to właśnie Batur, symbolizujący pierwiastek żeński, drugim jest natomiast Agung, kojarzony z męskością. Mityczna opowieść sprawia, że element krajobrazu nabiera nowego znaczenia, a wyprawie do muzeum towarzyszy wyjątkowy, mistyczny nastrój.

Wulkan jest w dalszym ciągu aktywny, jego krater ma 1 717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. O niszczycielskiej sile żywiołu przekonali się mieszkańcy wyspy w 1917 roku. Gwałtowny wybuch i erupcja lawy spowodowały śmierć ponad tysiąca ludzi. Ucierpiały również liczne domy i świątynie. W 1926 roku na skutek kolejnej erupcji zniszczona została kolejna świątynia, zachowały się jedynie jedno z jej sanktuariów poświęconych bogi jeziora. Ostatni raz aktywność wulkanu odnotowano w 1994 roku.

Muzeum Gunung Batur odkrywa przed turystami tajemnice wulkanu. Oferuje odwiedzającym sporo informacji o wulkanach w Indonezji – między innymi o ich powstawaniu, erupcjach i historii. Na Archipelagu Indonezyjskim znajduje się blisko 500 wulkanów, a 127 nadal pozostaje aktywnych, nic dziwnego zatem, że problem ten znalazł odzwierciedlenie w postaci nowej instytucji, która stała się jednocześnie turystyczną atrakcją. Dla osób, którym muzea kojarzą się z brytyjskimi galeriami sztuki, obrazami czy skansenami albo wystawami przedmiotów użytkowych z różnych epok, zwiedzanie miejsca koncentrującego się wokół zjawiska przyrodniczego i niemal sakralnego zarazem będzie ciekawą alternatywą. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali