Indonezyjska przygoda w dżungli – o Sumatrze

Jeśli jesteś spragniony przygód, planując tegoroczny wypoczynek weź pod uwagę szóstą pod względem wielkości na świecie wyspę - mowa tutaj o Sumatrze. 

Sumatra: podstawowe informacje o wyspie
Zacznijmy od geograficznych informacji. Wyspa Sumatra znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i jest częścią Archipelagu Malajskiego, wchodzącego w grupę Wielkich Wysp Sundajskich. Sumatra w całości należy do Indonezji. Co ją jednak wyróżnia spośród innych wysp? Wiemy bowiem, że Indonezja jest krajem typowo wyspiarskim, składającym się z około 17 tysięcy wysp, w tym, według statystyk, co trzecia jest bezludna. Dlaczego zatem spośród tysięcy innych wysp warto wybrać Sumatrę na swój kierunek podróży i zatrzymać się tam na dłużej?

Co wyróżnia Sumatrę?
Po pierwsze, należy powiedzieć o wspaniałej faunie i florze. Niegdyś calutką wyspę pokrywały dzikie i gęste dżungle, które dzisiaj regularnie są karczowane. Tropikalne lasy nadal jednak pozostają domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt, możemy tu spotkać np. tygrysa sumatrzańskiego, słonie, nosorożce czy orangutany. Orangutany mają tutaj specjalne traktowanie, może to przez słynne centrum rehabilitacji tych zwierząt, które powinno znaleźć się na liście miejsc wartych zobaczenia na tej wyspie. Turyści swobodnie mogą odwiedzić centrum i obserwować różne zabiegi pielęgnacyjne. Po drugie, Sumatrę zamieszkują fascynujący i niezwykle przyjaźnie nastawieni ludzie. Mieszkańcy to swoista mieszanka etniczna, która posługuje się aż 52 językami, chociaż najpopularniejszym z nich jest język malajski (oraz różne jego wariacje). Co więcej, na Sumatrze mieszka 45 milionów ludzi, głównie wyznawców Islamu, chrześcijanie stanowią tutaj około 10% populacji, a buddyści zaledwie 2%. Ciekawostką jest fakt, że sama wyspa ma powierzchnię o 2/3 większą od Polski. 

Informacje praktyczne
Pamiętaj, że planując swój pobyt na Sumatrze (oraz ogólnie w Indonezji), musisz uwzględnić fakt, że będziesz potrzebował wizy turystycznej. Jako obywatel Polski wizę turystyczną na 30 dni otrzymasz za 25 dolarów na lotniskach lub w portach morskich. Jeśli będziesz potrzebował zostać dłużej, możesz przedłużyć swoją wizę o kolejne 30 dni za dodatkową opłatą (również 25 dolarów) w urzędzie imigracyjnym.

Jak podróżować po Sumatrze?
O sumatryjskich drogach krążą prawdziwe legendy. Musimy pamiętać o tym, że znajdujemy się na wyspie, którą w dużej mierze pokrywają lasy tropikalne oraz zamieszkuje ją mnóstwo gatunków zwierząt, o których już pisaliśmy. Dlatego jeśli chodzi o drogi, możemy spodziewać się najgorszego. Wybierając samochód jako transport musisz liczyć się z tym, że pokonanie choćby 100 kilometrów może potrwać do kilku godzin, i to w wypadku, gdzie pogoda jest umiarkowana (nie pada deszcz). Dlatego powinieneś rozważyć poruszanie się lokalnymi samolotami, chociaż taka opcja jest droższa, to o wiele wygodniejsza. Jeśli chodzi o jeżdżenie taksówkami, upewnij się, że taksówkarz włączył taksometr, bo tylko wtedy możesz mieć pewność, że zapłacisz za usługę „sprawiedliwie”.

Co warto zobaczyć na Sumatrze?
Sumatra jest idealną opcją dla osób, które preferują spędzać czas poza cywilizacją. Możemy tutaj uprawiać trekking w dżungli, wspinać się na wulkany, spotkać się z plemionami, obserwować dzikie zwierzęta czy nurkować w poszukiwaniu raf koralowych. Dzięki temu będziemy mogli bardzo szybko nawiązać głęboki kontakt z naturą i oderwać się od świata, który znaliśmy do tej pory. 
Miłośnicy parków narodowych powinni zajrzeć do Parku Narodowego Gunung Leuser, który jest najpopularniejszym i łatwo dostępnym parkiem. Oferuje np. przejażdżkę na słoniach czy karmienie orangutanów. Kolejnym parkiem do zwiedzenia jest Park Narodowy Kerinci Seblat, a warto tam zajrzeć ze względu na to, że znajduje się w nim najaktywniejszy wulkan w całej Indonezji! Trzeba dodać, że to też największy, jeśli chodzi o powierzchnię, park narodowy w tym kraju. Nie cieszy się popularnością tak jak Gunung Leuser, ponieważ leży raczej na uboczu miejsc, w które najchętniej zaglądają turyści. W Kerinci Seblat dostępne są różnego rodzaju trasy trekkingowi (od kilkugodzinnych do kilkunastodniowych), które przebiegają przez np. plantacje herbaty czy wulkany, na które można się wspinać (np. na szczyt Gunung Junyit potrzebujemy około czterech godzin wspinaczki). Dla miłośników pięknych widoków, poleca się wędrówkę do krystalicznie czystego jeziora Danau Kaca.

Trochę więcej słów o sumatryjskich wulkanach
Wulkany dla mieszkańca Polski niewątpliwie należą do egzotycznego i atrakcyjnego elementu przyrody. Dobra wiadomość głosi, że na Sumatrze dostępnych jest 26 wulkanów, przy czym na niektóre można wejść nawet bez specjalnego sprzętu czy przygotowania!

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali