Ciekawostki dotyczące Japonii

Poruszanie się po Japonii i odkrywanie jej cudów może być nieco trudne dla niewtajemniczonych. Stwierdzenie, że kraj jest kulturowo bardzo odmienny od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Zachodzie, może okazać się sporym niedopowiedzeniem. Co warto wiedzieć na temat Japonii, zanim wyruszymy do Kraju Kwitnącej Wiśni?

Gotówka to podstawa
Japonia słynie z tego, że jest krajem bardzo rozwiniętym pod względem technologicznym. Japończycy uwielbiają technologiczne nowinki. Jednak kraj ten jest bardzo staromodny, jeśli chodzi o obsługę płatności. Wiele sklepów i restauracji w Japonii wciąż jeszcze akceptuje tylko gotówkę. W przypadku transportu publicznego, zwłaszcza autobusów lub podróży metrem, nawet, jeśli po prostu chcemy doładować swoją kartę podróżną Passmo lub Suica, zawsze powinniśmy mieć przy sobie gotówkę. W Japonii ludzie noszą przy sobie naprawdę sporą ilość pieniędzy. Jest to możliwe dzięki temu, że Japonia ma bardzo niskie wskaźniki przestępczości. Nawet, jeśli zgubimy portfel, zostanie on prawdopodobnie przekazany do najbliższego policjanta, z całą zawartością w nienaruszonym stanie. Gotówka ma tutaj wartość społeczną, której nie mają karty kredytowe ani debetowe. Japońskie banknoty są utrzymywane w czystości i zadbane, a żaden Japończyk nie pomyślałby o ich niedbałym włożeniu do portfela lub wyciągnięciu pogniecionego jena prosto z kieszeni. Najpopularniejszy prezent ślubny w tym kraju to gotówka w ozdobnej kopercie! Dane finansowe pokazują, że transakcje gotówkowe mające, już najwyższy wskaźnik na świecie, cały czas rosną.

Najbardziej rozbudowana sieć kolejowa
Tokijska sieć kolejowa składa się z ponad 150 linii, prawie 50 operatorów i rozciąga się na blisko 5000 kilometrów. Przy pierwszej wizycie robi dosyć przytłaczające wrażenie, mimo to jest fantastycznie zorganizowana, opóźnienia są rzadkie i zazwyczaj ograniczają się do 2-3 minut. Jeśli zdarzy się opóźnienie, Japończyk może poprosić o wydanie zaświadczenia od urzędnika stacji, aby udowodnić swojemu szefowi lub nauczycielowi, że spóźnienie było niezależne od niego. Z ponad 2000 stacji w tokijskiej metropolii, pociągi są najlepszą opcją transportu w mieście, a w porównaniu z innymi sieciami miejskimi np. w Londynie nie są zbyt drogie.

Dla zwiedzających głównymi operatorami, z którymi prawdopodobnie spotkamy się w Tokio, są: East Japan Railway Company (JR East), Tokyo Metro i Toei Subway. Podobnie jak większość innych, operatorzy ci nieco zintegrowali swoje stacje z rywalami, ułatwiając podróżnym zmiany linii. Z praktycznego punktu widzenia wszystkie stacje posiadają znaki w języku japońskim i wskazówki w języku angielskim.

Nie ma nazw ulic…
Przed powszechnym wykorzystaniem smartfona i technologii GPS, znalezienie konkretnego adresu w Japonii było bardzo trudną misją, zwłaszcza dla obcokrajowców. Jeszcze do niedawna, próbując wyśledzić, gdzie ktoś mieszka lub gdzie mieści się siedziba małej firmy, można było godzinami bezmyślnie i rozpaczliwie szukać, bez szans na większe powodzenie. Wyobraźmy sobie szukanie drogi w ogromnej metropolii, która nie jest nam w ogóle znana. A teraz wyobraźmy sobie, że w mieście tym ulice nie mają nazwy! Tokio, podobnie jak większość miast i miasteczek w Japonii, ma tylko kilka nazw ulic należących do głównych arterii komunikacyjnych. W adresach w ogóle nie pojawiają się nazwy ulic. Zamiast tego, system pocztowy jest podobny do tego używanego w starożytnym Rzymie, gdzie miasto dzieliło się najpierw na obszary, potem okręgi, a następnie na inne, mniejsze jednostki.

Więc znalezienie drogi będzie trudne
Adres w Japonii zaczyna się od miasta, a następnie okręgu. W przypadku stolicy wypełnionej 33 milionami dusz, okręg jest sam w sobie małym miastem! Następnie podaje się konkretny obszar okręgu. Na przykład: może się okazać, że szukamy domu w Tokio, w okręgu Shibuya, w trzecim bloku dzielnicy Ebisu. Ale tutaj zabawa dopiero się zaczyna. Budynki nie są porządnie numerowane, więc możemy szybko przekonać się, że Ebisu-1 znajduje się obok Ebisu-4. Mapy Google nie rozwiązały wszystkich problemów. Często nasza nawigacja oparta na GPS rzuci nas gdzieś w pobliże miejsca, do którego dążymy, pozostawiając nam dokończenie pracy. Nierzadko, najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie mieszkańców o wskazówki. Pomocą w poszukiwaniach mogą być również główne stacje kolejowe lub inne punkty orientacyjne.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali