Borobudur - dla miłośników historii i zwiedzania

W dosłownym tłumaczeniu nazwa Borobudur oznacza "świątynię na wzgórzu". W rzeczy samej, Borobudur jest buddyjską świątynią usytuowaną niedaleko miasta Magelang na wulkanicznej Jawie. Uroku temu miejscu dodaje dżungla, którą obrasta cała równina Kedu. Świątynia ta została zbudowana pomiędzy rokiem 750 a 850 w czasie panowania dynastii Śailendrów na Jawie. Dlaczego warto tam pojechać? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz opowiedzieć więcej o ciekawych miejscach, które koniecznie musisz zobaczyć w Indonezji, zwłaszcza jeśli interesujesz się historią.

Największa buddyjska świątynia na świecie
Prawdopodobnie kiedyś widziałeś już ją na zdjęciach, ponieważ Borobudur jest jedną z największych świątyń buddyjskich na całym świecie. Dlatego króluje na setkach pocztówek, obrazach, przewodnikach i innych materiałach promocyjnych lub pamiątkowych z Jawy. W 1991 roku cała świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawa historia powstania świątyni
Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, świątynia Borobudur powstała na przełomie VIII i IX wieku. Z niewiadomych przyczyn została ona jednak porzucona przez buddyjskich mnichów i przez następne setki lat, zapomniana, była zamieszkana przez dzikie zwierzęta oraz zarastana przez tropikalną dżunglę. Mówi się, że jednym z powodów opuszczenia przez mnichów świątyni były częste erupcje wulkanu Merapi. Dlatego dopiero podczas podbojów Brytyjskich w XVIII wieku przypomniano sobie o istnieniu tej pięknej świątyni i rozpoczęto ją remontować i przywracać dawną świetność. Trwało to dziesiątki lat, ale dzisiaj cały kompleks świątynny jest jedną z największych zabytków w Indonezji.

Konstrukcja świątyni
Borobudur zasłużył sobie na miano najcenniejszego zabytku Indonezji nie tylko z historycznych względów, ale i arcyciekawej architektury. Zrobiony całkowicie z kamienia, ma kształt schodkowej piramidy, która jest wysoka na 36 metrów, a jej podstawa wynosi aż 123 metry. Dolne tarasy mają kształt kwadratów, a górne - kół. Szczyt świątyni zdobi wielka stupa (stupa należy do najprostszego typu budowli sakralnej, która symbolizuje oświeconego Buddę. Ciekawostką jest również to, że została skonstruowana w ten sposób, by być odporną na trzęsienia ziemi). Kilkadziesiąt małych stup postawiona również na tarasach, gdzie znajdziemy też kilkaset posągów Buddy oraz płaskorzeźby, na których wyrzeźbiono sceny z historii jego życia. Jeśli spojrzeć na świątynię z góry ma kształt mandali. Kolejną ciekawostką jest również fakt, że konstruowanie świątyni na kształt piramidy miało symbolizować buddyjską wizję świata. 

Co więcej?
Ta buddyjska świątynia nie posiada ani jednego wewnętrznego pomieszczenia. Przeznaczona jest wyłącznie do pielgrzymowania po specjalnie wyznaczonej trasie. Istnieją również różne legendy jej dotyczące - jeden z kilkuset pomników Buddy przedstawia Buddę w pozie medytacyjnej. Ten właśnie pomnik uważa się za przynoszący szczęście. Jeśli będziecie pielgrzymować po tej fascynującej świątyni, nie możecie zapomnieć o tym, by dotknąć pięty Buddy (kobiety) albo jego palca (mężczyźni). Dzięki temu, wedle legendy, zapewnicie sobie szczęście). 
Warto również wspomnieć o tym, że podczas trzęsienia ziemi w 2006 roku, które spowodowało naprawdę poważne szkody w Pramban (innej, pobliskiej hinduistycznej świątyni) prawie w ogóle nie zaszkodziło świątyni. Została ona pokryta popiołem wulkanicznym, który sprzątano przez... ponad rok! 

Jak najłatwiej dostać się do świątyni Borobudur?
Jeśli podróżujesz po Indonezji na własną rękę, przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych informacji. Po pierwsze, ze względu na to, że ta świątynia jest numerem 1 na liście każdego turysty, trzeba bardzo uważać - jeśli zapytasz lokalnych ludzi, jak się tam dostać, prawdopodobnie otrzymasz najdroższe z możliwych sposobów, czyli wynajęcie taksówki lub wykupienie wycieczki w jakimś lokalnym hotelu. Po drugie, jeśli trafisz już na dworzec autobusowy, gdzie kursują autobusy do Yogakarty, i w tym również do Borobudur, musisz się długo targować z kierowcą, by powiedział ci prawdziwą lokalną cenę. Uwierzcie lub nie, każdy, kto usłyszy, że chcesz odwiedzić to miejsce, będzie starał się wyciągnąć od ciebie jak najwięcej pieniędzy będzie mógł. Ludzie będą starali ci się jak najbardziej skomplikować mapę dojazdową, jeśli dowiedzą się, że planujesz tam jechać na własną rękę. Ale nie ma się co tym przejmować i pytać do upadłego. Przekonaj ich, że nawet jeśli jesteś turystą, wcale nie oczekujesz luksusu i nie masz problemu z siedzeniem w zatłoczonym autobusie. Przeciętnie bilet autobusowy do Borobudur kosztuje około 15 USD (normalny, a studencki połowę taniej). 
Pamiętaj również, że po świątyni musisz chodzić w odpowiednim stroju. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali