Języki przydatne na Bali

Kłopotów z komunikacją podczas wakacyjnego wyjazdu zagranicznego, obawia się wielu turystów. Dotyczy to zwłaszcza krajów pozaeuropejskich, gdzie język angielski wydaje się im mniej popularny. W rzeczywistości wiele zależy od naszego sposobu podróżowania – biorąc udział w zorganizowanych wyjazdach praktycznie nie musimy martwić się koniecznością rozmowy z osobami przypadkowymi, znającymi jedynie lokalny język. Większość spraw – może jedynie poza tzw. czasem wolnym, kiedy możemy sami kupić pamiątki lub coś zjeść – załatwią za nas przewodnicy. W hotelach i restauracjach, zwłaszcza jeśli są częścią większych kompleksów znajdujących się w typowo turystycznych kurortach, bez problemu porozumiemy się w języku angielskim. Oczywiście im większy prestiż ośrodka, tym większa pewność, że nie będzie problemów z komunikacją po angielsku.

Wybierając się na Bali, należy również pamiętać o innych językach używanych przez mieszkańców wyspy. Nauczenie się choćby kilku podstawowych słówek, jak „dziękuję”, „dzień dobry” czy „proszę”, zawsze jest mile widziane.

Język urzędowy

W całej Indonezji językiem urzędowym jest bahasa indonesia. Jest to język stosunkowo prosty, o nieskomplikowanej gramatyce. Zaskoczeniem dla turystów może być natomiast charakterystyczne dla niego powtarzanie wyrazów, które jest równoznaczne ze zintensyfikowaniem cechy lub zwiększeniem danej rzeczy. Tę regułę mieszkańcy Indonezji bardzo często stosują również, gdy posługują się angielskim, podczas kontaktów z przyjezdnymi.

Język balijski

Pomimo funkcjonowania języka indonezyjskiego poszczególne wyspy posiadają swoje lokalne dialekty. Może być to kłopotliwe, jeśli poznaliśmy już podstawowe zwroty w języku indonezyjskim, a mimo to problemy z komunikacją pojawiają się nadal, bowiem bahasa i język balijski bardzo często różnią się od siebie. Młodsze pokolenia używają w większości urzędowego języka indonezyjskiego, jednak gdy na Bali spotkamy starsze osoby, bardzo możliwie, że jedynym znanym im językiem będzie lokalna odmiana balijskiego.

Dodatkową ciekawostką związaną z językiem balijskim jest jego bardzo wyraźne zróżnicowanie ze względu na pochodzenie posługujących się nim osób. Status, a co za tym idzie język rozmówców może być niski (basa biasa lub basa kasar), średni (basa madia), oraz wysoki (basa singgih lub kruna alus).

Język balijski charakteryzuje się własnym sposobem zapisu – aksara Bali, w przeciwieństwie do urzędowego języka indonezyjskiego zapisywanego alfabetem łacińskim. Obecnie coraz częściej zdarza się, że również język balijski zapisywany jest w ten sposób.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali